Тема. Утвердження і духовне відродження української родини за часів
тоталітарної системи.
Мета:
навчальна: продовжити роботу над
вмінням учнів аналізувати зміст прочитаного твору; удосконалювати вміння учнів
досліджувати образи-персонажі та працювати в групах;
розвиваюча: розвивати творчі
здібності учнів, здатність доводити свої твердження, висловлювати власні
міркування;
виховна: виховувати любов до
рідної землі, української мови, українських традицій.
Тип уроку: урок дослідження
образів-персонажів.
Обладнання:
портрет
І.Багряного, тексти роману «Тигролови», комп'ютер, мультимедійний проектор.
Методи і
прийоми: слово викладача, виразне художнє читання, евристична бесіда, рольова гра,
пошукова самостійна робота, робота в творчій групі.
І нині молимось,
щоб знявся буревій,
щоб хоч дітей привів
до рідних зір і мрій,
Щоб хоч дітей привів
до рідного порога
Такий урок проводиться після
прочитання роману з метою удосконалення вміння учнів аналізувати зміст
прочитаного твору, досліджувати образи-персонажі, висловлювати думки з приводу
прочитаного, зіставляти вчинки героїв із власними.
Готуючись до такого уроку, учням
з високим та достатнім рівнем знань
заздалегідь пропоную об´єднатися у творчу групу, що потребує колективного
розуму і навиків роботи з комп´ютерною технікою. Група отримує конкретне
завдання: дослідити образи родини
Сірків для складання їх характеристики,
створити презентацію «PowerРoint».З учнями, що входять до творчої групи, проводжу
інструктаж щодо виконання завдання. Робота в групі дасть змогу учням набути
навичок спілкування та співпраці.
На цьому уроці доцільно
використати рольову гру, яка потребує ретельної підготовки. Двоє учнів
отримують завдання: виконати роль батька та матері родини Сірків, висловитися
від їх імені. Рольова гра допомагає розвитку уяви і навичок критичного
мислення, сприяє створенню емоційного фону уроку, впливає на почуття учнів.
Очікувані результати:
Учні повинні знати: основні віхи життєвого
та творчого шляху письменника І.Багряного,
зміст та проблематику роману «Тигролови»;
Учні
повинні вміти: аналізувати твір, з´ясовувати основні проблеми, визначати роль героїв у
розкритті ідейного змісту твору, доводити свої твердження, висловлювати власні
міркування з приводу зображених подій, складати індивідуальні характеристики
героїв.
На слайді №1 спроектовано тему
уроку, епіграф.
На слайді №2 - слова І.Багряного: «Поклич, Україно, прийду,
лелекою прилину. Я напишу твоє ім´я єдине любов´ю й болем у серцях людських»
Орієнтований план уроку
І. Організаційний момент
1 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. 3
хв.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння
навчального матеріалу учнями.
1.Бесіда з учнями.
6 хв.
2. Рольова гра.
6 хв.
3. Захист учнівського проекту
(1 творча група) 15хв.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу. 10 хв.
V.
Домашнє завдання
2 хв.
VІ.
Оголошення та аргументація оцінок. 2 хв.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Викладач. На минулому уроці ми познайомилися із життям
Івана Багряного та його романом «Тигролови».
Серце Івана Багряного, якого доля
закинула далеко на чужину, не спопелилось. Він, як і багато інших
українців-емігрантів, не зрікся рідного слова, проніс крізь все своє життя
любов до рідної землі. А у своїх творах
висловлював незгасне бажання повернутися на Україну (звернутися до епіграфа, що на слайді №1)
"Нашого цвіту по всьому світу". Ці слова вже
стали крилатими. Бо нема, мабуть, на земній кулі країн, де б не жили українці. Як не було й немає такої країни, в якій би за те, що людина любить свою землю, її людей, береже
традиції своїх батьків, шанує материнську мову, прагне бути вільною, знищували.
Страшні, трагічні роки сталінського геноциду. Скільки
було страчено талановитих людей, цвіту української нації. Скільком довелося
покинути Батьківщину, податися на чужину, щоб не зрадити себе, не зректися своєї любові, залишитися українцем не на Україні. Всі вони
мріяли повернутися на землю своїх батьків.
Із уст Багряного злітають слова:
«Поклич, Україно, прийду, лелекою прилину. Я напишу твоє ім'я єдине любов'ю й
болем у серцях людських» (слайд №2)
Такими ж, як і сам автор, є його
герої - родина Сірків з роману
«Тигролови». На прикладі цієї родини ми простежимо, чому українці, відірвані
від Батьківщини, ціною величезних зусиль зуміли не тільки вижити, а й
влаштувати життя, гідне людини, зберегти національну духовність.
Отже, запишіть тему уроку
«Утвердження і духовне відродження української родини за часів тоталітарної
системи» (слайд №1)
ІІІ. Сприйняття і засвоєння
навчального матеріалу учнями.
1.Бесіда з
учнями.
Викладач. Хто такі Сірки?
(Родина Сірків – узагальнений
образ родини українців, які переселилися на Далекий Схід . Вони загартовані та
рішучі, бережуть свої традиції, пам'ятають історію свого роду, живуть за
моральними приписами, що дали їм їхні діди-прадіди, які жили на Україні та
козакували.
Викладач. Що ми знаємо про історію
Сіркового роду?
(З розповіді Сірків стає відомо, що вони приїхали у
1887 році з Полтавщини. Тут вони знайшли
другу Україну, та сум за рідним краєм ніколи не покидав їх.) Але про це нам розкажуть мати Сірчиха та
батько Сірко, які присутні сьогодні у нас на уроці.
2. Рольова гра
Розповідають учні, одягнені в
український національний одяг.
Сірчиха. У сміливих щастя завжди
є! От хоч би ми. Приїхали сюди... Боже!
Яка страшна і дика пуща була! І нудьга смертельна. І лихо скрізь навколо, і злидні, і смерть. Чужа чужина... А бач, оббулися! І
дивись – зажили ж як потім! І пущі здолали, і край скорили. І звикли, полюбили.
Спочатку ми поселилися в селі, тепер це містечко
Києвом зветься. Хати білили, як на Україні. З нас тут за це сміялися, що от,
мовляв, скільки лісу, а "хохли" хати з глини ліплять та білять.
Колись до революції здорово жили тут наші люди.Тут
край працю любить та й винагороджує її щедро. А народ наш робочий. То й ми жили
колись.
А сім'я у нашого діда була велика. Понад 50 чоловік.
Синів сім мав, женив, не відділяв. Дочок заміж
віддавав – на сторону не відпускав, зятів у прийми брав. Сірків куток – то ціле
село. Весело жилося.
Трудилися щиро, то й мали. Це була наша друга Україна,
але щасливіша. І назви тут люди подавали свої, сумуючи за рідним краєм.
Ну, а потім пішло все шкереберть. Нові часи, нові
порядки.
Вже немає Сіркової держави.
Викладач. А хто ж цей легендарний Сірко, якого знали майже всі
в окрузі?
Сірко. Походжу я зі старого козацького роду.Жили мої батьки на Полтавщині коло Переяслова. А діди – прадіди в
Запорожжі козакували...
Та віри в щастя своє щербате і в силу свою двожильну
не теряли. Так на цю вдячну землю і потрапили. Багато люду тут померло, аж поки не позвикали. Маю
сина і дочку, вчу їх однаково суворо. Бо за українським звичаєм жінка поряд
чоловіка і господарювала. І вправно володіла зброєю. Як велося колись у моїх поерків козацького роду,
моя хата завжди відкрита для гарної людини. Коли напівживого
Григорія принесли ми додому, моя хата стала його хатою.
Життя навчило мене бути мудрим і щиросердним.
Втративши старшого сина, я безмежно зрадів Григорієві, назвав його сином,
подарував коня, гвинтівку. Бо хто, як не батько, навчить сина виживати в
будь-яких умовах, залишаючись при цьому людиною.
Викладач. А хто ще належить до
родини Сірків?
(діти - Грицько і Наталка)
Викладач. А зараз я надаю слово
представникам творчої групи, яка досліджувала образи родини Сірків і складала
їх характеристику.
3.Захист учнівського проекту «Дослідження
образів-персонажів з родини Сірків» (презентація «PowerРoint»)
Короткі характеристики учні
фіксують у зошитах.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
Для узагальнення вивченого
матеріалу застосовую інтерактивну технологію «Мікрофон», яка надає можливість кожному учневі сказати щось
швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.
Викладач. Ми розглянули всіх
представників родини Сірків. Подивіться у свої записи і скажіть, то якою ж була
ця родина?
(працьовита, добра, смілива, щедра…)
Викладач. Чому так усе в цій родині Григорія радує, бентежить,
дивує?
(Бо на рідній землі звичаї і традиції, мова, український дух
викорінюється, знищується. А тут, в цій далекій
тайзі, все своє, рідне, українське)
Викладач. Пригадайте, які традиції, звичаї, обряди збереглися? Підтвердіть словами з
тексту.
(учні пригадують наявність у хаті образів, вишитих рушників, розмальованої
квітами печі. Герої носять український національний одяг, святкують Різдво)
Викладач.Чому у кінці твору автор зводить героїв у хаті Сірка?
(Не
випадково у кінці твору автор зводить усіх героїв у хаті Сірка. Бо це одне
плем'я, яке вбачає свою силу в єдності роду. І щасливий кінець роману
продиктований вимогами пригодницького роману, але ним письменник і підтверджує
свою віру у світлу прийдешність України.
Викладач зачитує кінцівку твору
«Шлях їм прослався уперед…»
Викладач. Отже, давайте підсумуємо
сказане вами про родину Сірків.
Відповіді
учнів підсумовую, а в зошити записуємо слова: «Родина Сірків – це родина, що
відзначається найкращими якостями, живе в повній злагоді із загальнолюдською
мораллю, береже свої традиції, пам´ятає історію свого роду» (слайд № 7)
Викладач. То завдяки чому ця
родина, відірвана від материкової Батьківщини, зуміла вистояти, влаштувати
гідне людини життя?
(Завдяки вірності традиціям древнього роду Сірків,
що йде, певно, від кошового отамана Івана Сірка).
Викладач. А чи ми такі, як родина Сірків?
Відповіді учнів.
Викладач. На жаль, ні. Ми часто
забуваємо, що рід – це сила, це міцний пагін невмирущого дерева українського.
Бо коли міцна родина, то й міцна держава. Плекаючи родинний світ, ми йдемо до
духовного відродження української нації. То ж пам'ятаймо, якого ми роду,
бережімо свою мову, свої звичаї, традиції, бо ми є нація, є народ, що має свою
Батьківщину.
V. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум «Чого навчають мене герої роману І.Багряного
«Тигролови» (слайд №8).
VІ. Оголошення та аргументація оцінок.
Немає коментарів:
Дописати коментар